Rozvláčně
Leden a únor bývaly vždy
měsícem útlumu a odpočinku, tedy v časech, kdy povoláním našich předků bylo
zemědělství a sedlačení. Novodobá legislativní aktivita v našich zemích se k
tomuto přírodnímu vegetačnímu rytmu přesvědčivě přiklonila. První měsíce
kalendářního roku bývají v legislativě již tradičně příjemně poklidné.
Ze
Sbírky zákonů tentokrát
upozorňuji na jedinou nevelkou změnu. Díky ní odpadla
jedna z okrajových
povinností ve mzdových účtárnách u
zaměstnavatelů, kteří mají částečně
invalidní
zaměstnance. Zato se činil Finanční zpravodaj. Byly zveřejněny
obvyklé lednové
materiály, jako jsou průměrné ceny pohonných hmot
(pro živnostníky), jednotné
kurzy cizích měn, přehled mezinárodních smluv a
návod jak správně zaplatit daň.
Za pozornost stojí i některé ostatní
materiály, v tomto krátkém přehledu
upozorňuji na čtyři další.
1. Zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění
sociálního zabezpečení, byl novelizován zákonem č. 24/2006
Sb., kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve
znění pozdějších předpisů, a zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a
provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů.
Účinnost od 1.2.2006
Tato nevelká novela přináší příjemnou úlevu částečným invalidním důchodcům a zprostředkovaně pak jedno drobné administrativní zjednodušení mzdovým účetním ve firmách, které částečné invalidní důchodce zaměstnávají.
Částečnou invaliditu definuje zákon o důchodovém pojištění jako dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, při kterém je člověk schopen soustavně pracovat nanejvýš na 2 třetiny svého zdravého výkonu. Pro správu sociálního zabezpečení ji posuzují posudkoví lékaři .
Na částečné invalidní důchodce se doposud vztahoval režim přísně nařízené chudoby. Zákon o důchodovém pojištění stanovil, že příjmy částečných invalidů z výdělečné činnosti nesmí přesáhnout stanovenou, trapně nízkou mez. Pokud ano, pak se částečný invalidní důchod nejprve krátil na polovinu a při vyšších příjmech nebo když si částečný invalida našel práci v cizině, nedostal důchod vůbec žádný.
Jak je v sociální předpisech zvykem, zjišťování a kontrolování povolené výše příjmů bylo náležitě komplikované. Vycházelo z tzv. srovnatelného vyměřovacího základu pojištěnce, k němuž se došlo vynásobením jeho osobního vyměřovacího základu nejednoduchým koeficientem. Aby byl zajištěn průběžný dohled, byl každý částečný invalidní důchodce povinen každoročně hlásit správě sociálního zabezpečení výši svých příjmů a to i příjmů nulových. Kdo tuto povinnost zanedbal, tomu byl důchod pozastaven. Režim pro chudé věru netrpěl problémem vymožitelnosti práva.
Nynější novela tuto ostudnou nerovnost šancí pro částečné invalidy konečně zrušila. Kdo je částečně invalidní, ten má na svůj částečný invalidní důchod nárok bez ohledu na to, kolik si vydělá a kde vydělává, zda doma nebo v cizině. Je to dobrá zpráva, protože přináší základní změnu do našeho navyklého pohledu na svět. Zdravotní handicap nemusí být automatickým uvržením do chudoby. Občanům s nelehkým údělem zdravotního postižení se otevřela alespoň malá šance pro píli, pracovitost a kvalifikaci.
Ale
zpět od občanských úvah k
naší profesi. Novelu ocení mzdové
účetní, které pracují ve firmách
zaměstnávajících částečné invalidy.
Odpadne jim každoroční povinnost vydávat
částečným invalidům předepsaná potvrzení
uvádějící "dobu
trvání
výdělečné činnosti, výši
vyměřovacího základu pro pojistné na
sociální
zabezpečení a příspěvek na státní politiku
zaměstnanosti, dobu pobírání dávek
nemocenského pojištění (péče)
nahrazující ušlý příjem a
další údaje" (zrušený
§ 42).
Finanční zpravodaj
2.
Pokyn D-296 o průměrných cenách pohonných hmot,
které
lze použít pro výpočet výše náhrady
výdajů za spotřebované pohonné hmoty ke
stanovení základu daně z příjmů za
zdaňovací období roku 2005
FZ 1/1/2006 č. 6 ze dne 13.1.2006
Tento pro živnostníky důležitý pokyn, který vyšel až 13. ledna jsme coby předběžné znění zařadili už na minulé aktualizační CD vydané k 1.1.2006. Protože nebylo známo jeho číslo ve Finančním zpravodaji, dali jsme mu v programu Zákon provizorně nepoužité číslo 1.
V této aktualizaci má už pokyn 296 v rámci Finančního zpravodaje 1/2006 své správné číslo 6.
Jak
se v programu Zákon dostat na pokyn D-296 ?
Uvádím čtyři
alternativy, všechny jsou celkem rychlé:
a] Kliknout na JDI NA
PŘEDPIS a do položky ČÁST NÁZVU zadat "296".
b] Kliknout na FILTR a
do položky NÁZEV zadat "296".
c] Kliknout na OBLAST
PRÁVA a zvolit Daňové zákony.
d] Zvolit: Hlavní menu / Různé
/ Nastavit vzhled "Zákon verze 3.6"
Nenechte se zmást tím,
že v prvních dvou případech zadáváte číslo pokynu do položky určené pro název.
U pokynů je totiž číslo součástí názvu předpisu.
3. Pokyn D-297. Stanovení jednotných kurzů za zdaňovací
období 2005 podle § 38 zákona o č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v
platném znění
FZ 1/1/2006 č. 7 ze dne
13.1.2006
Každoročně počátkem roku zveřejňuje Ministerstvo financí ve Finančním zpravodaji "jednotné kurzy". Letošní přehled je oproti loňskému rozšířen o sedm dalších zemí, v tabulce jsou vyznačeny tučně.
Jednotné kurzy se používají ve dvou situacích:
1. Při vyloučení dvojího zdanění příjmu za zahraničí – v tomto případě jsou závazné pro všechny poplatníky, tedy pro fyzické i právnické osoby.
2. V ostatních daňových případech, ale jen u poplatníků, kteří nejsou účetní jednotkou. Jsou to fyzické osoby, které nevedou účetnictví a které mají některé z příjmů či výdajů v cizí měně – například pronajímatel nemovitostí inkasující nájemné v cizí měně, výtvarník, který si nakoupil v zahraničí malířské potřeby apod.
Své příjmy a výdaje přepočtou na české koruny podle tabulky uvedené v pokynu.
Jak se v Zákonu dostat na pokyn?
4. Seznamy certifikovaných typů registračních pokladen
FZ 1/1/2006 č. 2 ze dne
13.1.2006
a
FZ 2/2006 č. 18 ze dne
22.2.2006
Ve věci registračních pokladen Ministerstvo financí zveřejnilo ve Finančním zpravodaji další dvě pokračování souborných seznamů certifikovaných pokladen a jejich autorizovaných servisních středisek. Jsou zde ale uvedeny pouze nové přírůstky. Úplný seznam certifikovaných pokladen uvádí ministerstvo na svých internetových stránkách mfcr.cz v části "Daně a cla, Daňová správa".
Certifikační informace jsou zde soustředěny do tří tabulek:
1. Přídavek k seznamu certifikovaných typů registračních pokladen. Nynější přídavek uvádí pokladny, které získaly certifikaci po 4.11. 2005.
2. Přídavek k seznamu certifikovaných typů registračních pokladen, které nemají fiskální paměť, ale kterým byla udělena certifikace za podmínky, že na nich budou do konce roku 2006 provedeny dodatečné úpravy, aby vyhovovaly příslušným požadavkům zákona č. 215/2005 Sb., o registračních pokladnách. Stejně jako v předchozím odstavci č. 1 jsou zde uvedeny typy pokladen, které tuto podmíněnou certifikaci získaly po 4.11. 2005.
3. Přídavek k seznamu autorizovaných servisních středisek. Osvědčení o autorizaci vydává Ministerstvo financí a tento přídavek uvádí seznam středisek, jejichž autorizační osvědčení nabyla právní moci k 6.1.2006. Úplný seznam naleznete na internetových stránkách mfcr.cz v části "Daně a cla, Daňová správa".
Dva pokyny Ministerstva financí k nové "editační
povinnosti"
5. Pokyn D-292. Sdělení MF k § 38nc zákona č. 586/1992
Sb., o daních z příjmů – Závazné posouzení způsobu, jakým byla vytvořena cena
sjednávaná mezi spojenými osobami
FZ 1/1/2006 č. 3 ze dne 13.1.2006
Novou editační povinnost správce daně zavedla velká lednová novela zákona o daních z příjmů (novela č. 545/2005 Sb.). Je to povinnost správce daně vyjádřit se předem a závazně k řešení daňového problému, které navrhuje poplatník, konkrétně ke stanovení ceny mezi spojenými osobami. Není to laciné, za tuto informaci poplatník jednorázově zaplatí 50 000 Kč. Tato neobvyklá služba poskytovaná správcem daně je určena především velkým firmám mezinárodního charakteru pro obchodní transakce s jejich českým pobočkami a dceřinnými firmami.
Pokyn je určen především správcům daně. Je dosti podrobný a je z něj patrna opatrnost a ostražitost státního úřadu vůči silným poplatníkům. Určuje ale pouze pravidla procesní povahy. K samotnému zjišťování obvyklých cen se nevyjadřuje, pouze se odvolává na starší Pokyn D - 258 k uplatňování mezinárodních standardů při zdaňování transakcí mezi sdruženými podniky - převodní ceny a dále na nový Pokyn D-293, o němž je řeč v následujícím odstavci této rubriky .
6. Pokyn D-293. Sdělení MF k rozsahu dokumentace způsobu
tvorby cen mezi spojenými osobami
FZ 1/1/2006 č. 4 ze dne
13.1.2006
Tento pokyn v mírném rozporu se svým názvem není zaměřen pouze formální náležitosti pokladů potřebných k daňově akceptovatelné tvorbě cen mezi spojenými osobami, ale i zabývá se i obsahovou stránkou věci, tedy jak při tvorbě cen postupovat. Základní zásadou je princip tržního odstupu, tedy snaha přiblížit převodní ceny skutečným cenám tržním. Pokyn se v této věci odvolává na dva mezinárodní materiály, na Směrnici OECD o převodních cenách pro nadnárodní podniky a daňové správy a na Koncept evropské dokumentace k převodním cenám (EU Transfer Pricing Documentation) a dává na vědomí, že naše správa daně bude postupovat v jejich intencích.
Oba odkazované dokumenty zachovávají důkazní princip obvyklý pro správu daně. Správnou výši převodní ceny je povinen doložit poplatník, a to dosti důkladně. Správce daně pak navrženou cenu odsouhlasí nebo neodsouhlasí, tedy posoudí, zda podnik jedná v souladu s principem tržního odstupu, zda převodní ceny odpovídají cenám u srovnatelných obchodních vztahů nezávislých společností.
Aby to mohl kvalifikovaně učinit, vyžaduje od poplatníka sáhodlouhou a podrobnou dokumentaci o jeho obchodních aktivitách, cenách a případně i informace o srovnatelných cenách, a to na dvou úrovních. Pro mezinárodní společnost jako pro celek (Masterfile) a na úrovni konkrétního státu. Je to náročné a pochopitelně i nákladné. Proto ministerstvo doplňuje, že přijetí Konceptu Evropské dokumentace k převodním cenám je dobrovolné a záleží na rozhodnutí podniku.
7.
Pokyn D-295. Sdělení MF pro účetní jednotky,
které
jsou dle § 19 odst. 9 zákona č. 563/1991 Sb., o
účetnictví, ve znění pozdějších
předpisů, povinny použít pro účtování a
sestavení účetní závěrky
Mezinárodní
účetní standardy upravené právem
Evropského společenství, v souvislosti se
zjištěním základu daně dle § 23 odst. 2
písm. a) zákona č. 586/1992 Sb., o
daních z příjmů, ve znění pozdějších
předpisů
FZ 1/1/2006 č. 5 ze dne
13.1.2006
Účinnost od 1.1.2006
Jak známo, účetní jednotky, které jsou emitentem cenných papírů registrovaných na regulovaném trhu v členských státech EU, jsou povinny účtovat a sestavovat účetní závěrku podle Mezinárodních účetních standardů upravených právem Evropského společenství. Na druhé straně zákon o daních z příjmů stanoví, že při zjištění základu daně "se vychází z výsledku hospodaření (zisk nebo ztráta), a to vždy bez vlivu Mezinárodních účetních standardů" a to s účinností od 1.1.2004 (§23 odst. 2 písmeno a).
Tento pokyn D-295 doplňuje, že poplatník je povinen do řádku 10 daňového přiznání uvést výsledek hospodaření před zdaněním podle českých účetních předpisů. Aby mohl doložit případný rozdíl mezi výsledkem hospodaření vykázaným podle našich a mezinárodních standardů, je povinen při účtování účetních případů doložit jejich rozdílnost těmito účetně daňovými zápisy:
a) doplnit účetní doklad o čísla účtů, na nichž by se o účetním případu účtovalo podle českých předpisů a pokud je rozdílná i peněžní částka, doplnit účetní doklad i o tuto částku,
b) vést další záznamy a zápisy v hlavní knize a v knize analytických účtů podle českých předpisů,
c) zpracovat výkaz zisků a ztrát podle českých předpisů.
V samotném pokynu nejsou formulace tak brutálně přímočaré a jsou dostatečně zahaleny do úřední češtiny. Pro názornost cituji poslední písmeno c).
(je nezbytné)
c)
zpracovat přehled, který
svým obsahovým vymezením, členěním a
uspořádáním odpovídá výkazu
zisku a
ztráty, jenž je povinna podle českých
účetních předpisů sestavit účetní
jednotka, která je obchodní společností, ale
která není emitentem cenných
papírů registrovaných na regulovaném trhu
cenných papírů v členských státech
Evropské unie.
Z citovaného textu je zřejmé, že pokyn zmíněným emitentům v podstatě ukládá povinnost vést dvojí účetnictví. Pokyn platí pro zdaňovací období, které započalo v roce 2006.
8. Jak správně zaplatit daň finančnímu a celnímu úřadu
FZ 1/2/2006 č. 12 ze dne
30.1.2006
Ve Finančním zpravodaji opět vyšel každoroční návod pro plátce, jak správně zaplatit daň, aby ji dostal správný finanční nebo celní úřad a aby z průvodních informací rozpoznal, kdo je plátcem a jakou daň či
poplatek touto platbou hradí.
Návod letos poprvé zahrnuje i informaci o platbě prostřednictvím internetového bankovnictví.
Tabulkové přehledy jsou letos opět o trochu delší a složitější. Přehled celních úřadů, který byl v loňském roce zahrnut do jedné poněkud nepřehledné tabulky, letos nacházíme rozdělený do dvou tabulek samostatných a hlavně přehlednějších. První je určena pro celní úřady – správce vnitrozemské spotřební daně a druhá pro celní úřady zabývající se celním řízením a dělenou správou.
9. Přehled platných smluv České republiky o zamezení
dvojího zdanění v oboru daní z příjmu, resp. z příjmu a majetku
FZ 1/2/2006 č. 13 ze dne
30.1.2006
Účinnost od 1.1.2006
Jak bývá počátkem roku obvyklé, zveřejnilo Ministerstvo financí zveřejnilo ve Finančním zpravodaji přehled mezinárodních smluv o zamezení dvojího zdanění platný k 1.1. 2006. Je to příjemně přehledná tabulka roztažená na dvě stránky zpravodaje. Porovnal jsem ji s obdobnou tabulkou z loňského roku a zjistil, že během roku 2005 došlo k sedmero změnám, které se řadí do tří skupinek:
1. Se dvěma novými státy (s nimiž jsme doposud smlouvu neměli) byly uzavřeny dvě nové smlouvy. Je to KLDR a Srbsko a Černá hora.
2. S Francií a Norskem byly
uzavřeny nové smlouvy, jimiž byly nahrazeny existující smlouvy staré.
3. Ke třem stávajícím smlouvám byly zveřejněny nové materiály. Po dvakrát ve Finančním zpravodaji (Finsko – FZ 1/2005 č. 1, Švýcarsko – FZ 4/2005 č. 22), jednou ve Sbírce mezinárodních smluv (Moldávie – č. 97/2005 SbMzS).
Jak v programu Zákon získat obsah
Finančního zpravodaje 4/2005 ?
Zvolit: Hlavní menu / Zákon / Periodika
Program zobrazí strom s přehledem periodik, ročníků a
jednotlivých částek. Ve Finančním zpravodaji v částce 4/2005 najdeme pod číslem
22 pokyn k uplatňování smlouvy mezi Švýcarskem a ČR o zamezení dvojího zdanění.