Rozvláčně

Únor byl dalším legislativně ospalým měsícem. Z novinek ve Sbírce zákonů upozorňuji pouze na jedinou novelu. Zasahuje do obchodního zákoníku a vnáší do podnikatelské administrativy tři novinky. Jsou to ale změny silného kalibru a širokého dopadu. Dvě z nich dopadají na všechny podnikatelské subjekty, třetí pak na podnikatele zapsané v obchodním rejstříku. Týkají se firemních identifikačních údajů ve smlouvách a na internetových stránkách a přinášejí penalizaci za nedodržení povinností vůči Obchodnímu rejstříku a jeho sbírce listin.

Další, tentokrát mimolegislativní novinkou je opětovné zvýšení všech tří úrokových sazeb České národní banky.

 

1. Zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník byl novelizován zákonem č. 344/2007 Sb., kterým se mění zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů
Účinnost od 1.3. 2008
Tato nevelká novela obchodního zákoníku bude mít nečekaný dopad na naši internetovou kulturu. Proč? V obchodním zákoníku figuruje známé ustanovení o povinnosti podnikatele uvádět na všech objednávkách, obchodních dopisech a fakturách informace o své firmě včetně čísla zápisu v obchodním rejstříku (§ 13a Obchodní listiny).
Nynější novela tuto povinnost výrazně rozšiřuje. S účinností od 1.3. 2008 jsou tyto identifikační informace povinné i pro smlouvy, ale také pro internetové stránky, které podnikatel provozuje. Cituji změněné ustanovení:

Obchodní zákoník,
§ 13a Obchodní listiny
(1) Každý podnikatel je povinen na všech objednávkách, obchodních dopisech, fakturách, smlouvách a v rámci informací zpřístupňovaných veřejnosti  prostřednictvím dálkového přístupu (dále jen „internetové stránky“) uvádět údaj o své firmě, jménu nebo názvu, sídle nebo místu podnikání a identifikačním čísle; podnikatelé zapsaní v obchodním rejstříku též údaj o tomto zápisu, včetně spisové značky, a podnikatelé nezapsaní v obchodním rejstříku též údaj o zápisu do jiné evidence, v níž jsou zapsáni. Údaj o výši základního kapitálu lze v těchto listinách a na internetových stránkách uvádět, jen jestliže byl zcela splacen.

Pro dnešní internet je to skutečně velká změna a věřím že k lepšímu. Přináší reálnou šanci, že se alespoň trochu sníží anonymita, která internetu určitě neprospívá.
Novela přinesla ještě jednu novinku, která bude mít širší dopad. Kupodivu se nejedná o změnu v obchodním zákoníku, ale v zákonu o přestupcích (č. 200/1990 Sb.), konkrétně v ustanovení o přestupcích na úseku podnikání.  Jediným doposud penalizovaným přestupkem na poli podnikatelské administrativy bylo porušení výše citované povinnosti uvádět ve všech obchodních vztazích jméno firmy nebo živnostníka. Tato novela č. 344/2007 Sb. přidala další přestupek:
Podnikatel, který poruší povinnost uložit listinu do sbírky listin podle § 27 až § 38L obchodního zákoníku, se od 1. března dopouští přestupku a může být penalizován pokutou až do výše 50 000 Kč, případně zákazem činnosti až na dobu 1 roku! Připomínám, že vedle společenské smlouvy a jejích změn náleží do sbírky listin účetní závěrky, výroční zprávy a zpráva auditora o ověření účetní závěrky.

Novela č. 344/2007 Sb. vyšla ve Sbírce zákonů 21. prosince 2007 s tím, že vstoupí v účinnost až od 1. března 2008. U právních předpisů připravovaných Ministerstvem spravedlnosti je takovýto rozumný předstih dlouhodobým pozitivním zvykem. Mrzuté je, že ostatní státní úřady pověřené přípravou legislativy v této věci postupují přímo protikladně a právní předpisy vydávají na poslední chvíli, v některých případech dokonce i s okamžitou účinností. Všichni účetní vědí, že si takto počíná též Ministerstvo financí, které budí dojem, že permanentně nestíhá. Potvrzuje to například poslední novela zákona o účetnictví a čtyři novely postupů účtování, které vyšly ve Sbírce zákonů 21.12.2007 a jsou účinné od 1.1.2008. Ministerstvo financí, vezmi si příklad z Ministerstva spravedlnosti!

 

2. Změna diskontní sazby, repo sazby a lombardní sazby ČNB
Účinnost od 8.2. 2008
Období nízké inflace defiitivně skončilo. Vypovídá o tom i tento zásah České národní banky, která po dvou měsících opět zvýšila všechny tři úrokové sazby. Je to popáté během posledních osmi měsíců.

Diskontní sazba         - doposud činila 2,50 %. Nyní byla zvýšena na 2,75 %.
Repo sazba                - doposud činila 3,50 %. Nyní byla zvýšena na 3,75 %.
Lombardní sazba       - doposud činila 4,50 %. Nyní byla zvýšena na 4,75 %.