Rozvláčně
Po několikaměsíčním legislativním útlumu přišel s počátkem prázdnin den D. Do legislativy zaměřené na oblast práce a podnikání zasáhly dvě poměrně homogení skupiny legislativních změn, obě účinné od 1. července 2008.
Větší společenský význam bude zřejmě mít rozsáhlá novela živnostenského zákona, které se podařilo odstranit celý jeden okruh ustanovení, které doposud bránily podnikání, zejména drobnému. Druhou skupinu změn přinesl nový zákon o přeměnách obchodních společností a družstev, který zasáhl zejména do obchodního zákoníku, ale svezly se i základní zákony daňové a zákon o účetnictví.
Finanční zpravodaj opět nevyšel.
1. Zákon č. 455/1991 Sb., živnostenský zákon, byl novelizován zákonem č. 130/2008 Sb., kterým se mění zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon),ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
Účinnost od 1.7. 2008
Tato velká novela živnostenského zákona si kladla za úkol zjednodušit podmínky pro podnikání, zejména pro vstup do podnikání. Nutno říci, že v této věci učinila dva záslužné kroky.
Podstatně zmírnila kvalifikační požadavky. U řemeslných živností už nepožaduje vyučení plus 3 roky praxe, stačí výuční list. Těm, kdo vyučeni nejsou, postačí praxe v oboru. Zákon stanoví jak dlouhá praxe to má být a je potěšitelné, že oproti dosavadnímu znění je o poznání více liberální.
Druhá novinka je razantnější a uvítají ji zejména drobní podnikatelé, kteří podnikají v oboru živností volných, tedy živností nevyžadujících žádné kvalifikační předpoklady, jen bezúhonnost. Po dlouhých 17 let byli tito podnikatelé zvyklí kumulovat živnostenské listy pro různé činnosti, aby se do nich se svými aktivitami "vešli". Nyní tato hra končí, tedy v oboru živností volných. Od 1.července 2008 platí jedno živnostenské oprávnění pro všechny obory vyjmenované v seznamu živností volných. Cituji:
Živnostenský zákon
§ 28
(1) Rozsah živnostenského oprávnění (dále jen "rozsah oprávnění") se posuzuje podle předmětu podnikání uvedeného ve výpisu s přihlédnutím k ustanovením této části. Živnostenské oprávnění k výkonu živnosti volné opravňuje k výkonu činností uvedených v příloze č. 4 k tomuto zákonu.
Zmíněná příloha č. 4 má symatický název Živnost volná a obsahuje seznam 80 činností, které do ní náleží plus výslovné ustanovení, že sem patří veškerá Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona, tedy neuvedené v seznamu živností řemeslných, vázaných a koncesovaných. To je opravdu důkladná změna. Doufejme, že se toto liberální opatření pozitivně ovlivní budoucí vývoj drobného i velkého podnikání v našich zemích.
Neusínejme ale na vavřínech, v živnostenském zákonu i po novele zbývá ještě dost svazujících ustanovení, díky nimž by klidně mohl být pojmenován zákonem proti podnikání. Ale první a velký pozitivní krok byl učiněn.
2. Zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, byl novelizován zákonem č. 126/2008 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o přeměnách obchodních společností a družstev
Účinnost od 1.7. 2008
Nový zákon č. 125/2005 Sb., o přeměnách obchodních společností a družstev není žádný trpaslík. Se svými 389 paragrafy se jednoznačně hlásí k k zákonům velikánům. Systematicky probírá fůzi, rozdělení, převod jmění na společníka a změnu právní formy u veřejné obchodní společnosti, komanditní společnosti, společnosti s ručením omezeným, akciové společnosti a družstva.
V návaznosti na nový zákon musel být rozsáhle pozměněn obchodní zákoník v těch ustanoveních, které v jeho rámci tuto problematiku doposud upravovaly a pochopitelně ještě řada dalších, přímo i nepřímo související ustanovení.
Je to velký zásah do našeho korporačního práva. Vědí to především komerční právníci, kteří se v nové situaci budou muset rychle zorientovat.
3. Zákon č. 586/1992 Sb., zákon o daních z příjmů byl novelizován zákonem č. 126/2008 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o přeměnách obchodních společností a družstev
Účinnost od 1.7. 2008
Nový zákon č. 125/2008 Sb., o přeměnách obchodních společností a družstev přináší do stávající podnikatelské legislativy celou řadu změn. Pro účetní je nejdůležitější jeho dopad na zákon o daních z příjmů, do něhož zasáhl novelou středního rozsahu o celkem 38 novelizačních bodech. Vedle drobných změn terminologického rázu zde nalezneme i novinky věcné povahy. Jsou zaměřené převážně na zahraniční společnosti, které nejsou v České republice daňovými residenty. Novelizovaný zákon upřesňuje zahraničním firmám a jejich stálým provozovnám daňová pravidla spojená s převodem podniku nebo jeho samostatné části, fůzí společnosti, přemístění majetku a závazků ze zahraničí, nepeněžitými vklady ze zahraničí, upřesňuje odpisová a oceňovací pravidla pro majetek převedený ze zahraničí.
4. Zákon č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů, byl novelizován zákonem č. 126/2008 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o přeměnách obchodních společností a družstev
Účinnost od 1.7. 2008
Nový zákon č. 125/2008 Sb., o přeměnách obchodních společností a družstev krátce zasáhl i do zákona o rezervách. Přinesl upřesnění k podmínkám pro pokračování ve tvorbě rezerv a opravných položek po přeměně u nástupnické společnosti.
5. Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, byl novelizován zákonem č. 126/2008 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o přeměnách obchodních společností a družstev
Účinnost od 1.7. 2008
Drobná novela upřesňuje povinnost sestavení účetní závěrky u zanikající účetní jednotky a avizuje, že účetní metody pro případy přeshraničních fůzí budou upřesněny v prováděcím předpise.
6. Zákon č. 54/1956 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců, byl změněn Nálezem ústavního soudu č. 166/2008 Sb.
Účinnost od 1.7. 2008
Ústavní soud měl dne 23.4. 2008 ostře sledované a medii zprostředkované jednání o proplácení nemocenských dávek během prvních tří dnů nemoci. Jak známo, dospěl k závěru, že neproplácet první tři dny nemocenské je protiústavní a příslušné ustanovení (§ 15) náležitě upravil. S ohledem na provázanost s dalšími právními předpisy odložil vykonatelnost tohoto nálezu na konec června. Teprve nyní, od 1. července, tedy mají nemocní zaměstnanci nárok na nemocenské dávky už od prvního dne nemoci.