Rozvláčně

Ve Sbírce zákonů se tentokrát objevila jedna občansky významná novinka. Je to nový trestní zákoník, který budeme mít namísto dosavadního trestního zákona pocházejícího z roku 1961. Jsou mi na něm sympatické dvě věci. Nový předpis je účinný až od 1.1. 2010, byl tedy zveřejněn s desetiměsíčním předstihem. Vskutku něco jiného, než silvestrovské novely platné od 1. ledna, jak jsme zvyklí u podnikatelských předpisů. Druhou sympatickou stránkou je srohá věcnost, která zde převažuje. Krkolomné odstavce, které musíte číst několikrát po sobě a přesto se nejste jisti jejich významem, se v trestním zákoníku moc nevyskytují.

Kromě této novinky jsem ve Sbírce zákonů tentokrát na nic zajímavého nenarazil. Vyšel ale Finanční zpravodaj a v něm by účetní neměli přehlédnout dva kratší materiály, na které upozorňuji.

 

Finanční zpravodaj

1. Rozhodnutí o zrušení povinnosti daň zálohovat
FZ 3/2009 č. 9 ze dne 25.2. 2009

Od změny režimu před devatenácti lety jsme byli zvyklí žít v atmosféře prosperity a dlouhodobého hospodářského růstu. V blahobytných časech náš stát rád podporoval podnikání, ale výhradně velké, pokud možno gigantické. Na drobné podnikání si naopak dovedl dobře došlápnout, vzpomeňme například nedávno zrušený institut minimální daně. Nyní, v časech počínající deprese, se trend mírně obrací a stát se začíná starat, aby drobní podnikatelé nekrachovali a aby jich neubývalo. S prvním praktickým počinem se setkáváme už dnes, což je rychlost ve státní správě jinak nevídaná.

Drobní podnikatelé díky tomuto rozhodnutí nemusí v roce 2009 platit zálohy na daň z příjmů. Přitom je lhostejné, jaký velký zisk a jak vysokou daňovou povinnost vykázali v předchozím roce. Zálohový pardon se vztahuje na všechny fyzické i právnické osoby, které mají maximálně 5 zaměstnanců a pochopitelně i na podnikatele bez zaměstnanců.

Toto odložení daně jistě bude pro mnohé firmy vítané, nicméně za rok přijde den D a daň budou muset zaplatit. Pro účetní to znamená s předstihem odhadnout výši budoucí daně a včas tvořit provozní rezervy na její úhradu.

 

 

 

2. Oprava pokynu D-300 k jednotnému postupu při uplatňování některých ustanovení zákona č. 586/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
FZ 3/2009 č. 10 ze dne 25.2.2009
Ministerstvo financí s lehkým zpožděním zareagovalo na jednu z mnoha změn, které k 1.1.2008 přinesla novela č. 261/2007 Sb. ve věci odpisování těch skupin hmotného majetku, u nichž se roční odpis stanoví jako podíl vstupní ceny a životnosti majetku. Jsou to například nově otevírané lomy, pískovny, hliniště a technické rekultivace, dále matrice, zápustky, formy, modely a šablony plus technické zhodnocení provedené na nemovité kulturní památce (zákon o daních z příjmů, § 30 odstavce 4 až 6). U tohoto majetku zmíněná novela stanovila, že odpisování nelze přerušit (zákon o daních z příjmů, § 30 odst. 7).

Nyní tuto změnu ministerstvo promítlo i do výkladového pokynu D-300 a návazně v něm zrušilo vysvětlivku o možnosti přerušit odpisování (vysvětlivka k § 26 odst. 10). Pozor, změna platí už pro zdaňovací období, které započalo v roce 2008.