Rozvláčně

Z červnových legislativních novinek upozorňuji na nevelkou, ale občansky pozitivní novelu našeho základního daňového zákona o daních z příjmů. S předstihem pak informuji o velké novele živnostenského zákona, která ve Sbírce zákonů vyšla už v květnu, ale vstoupí v účinnost uprostřed prázdnin.

Finanční zpravodaj tentokrát vyšel v útlé podobě, z daňových materiálů avizuji nový pokyn D-342, který ale má velmi úzké zaměření.

 

1. Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, byl novelizován zákonem č. 199/2010 Sb., kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony.
Účinnost:

   od 16.6. 2010 (jen změna daně z příjmů a rozpočtových pravidel - část)

   od 1.1.2011 (změna ostatních 16 předpisů)

Tato velká daňová novela přináší významnou novinku do správy daně. Zavádí Generální finanční ředitelství, jakýsi nejvyšší finanční úřad, který bude celostátně zodpovídat za správu daně a bude šéfovat stávajícím finančním ředitelstvím a jejich prostřednictvím pak finančním úřadům. Tato organizační změna, kterou zavádí zákon o správě daní a poplatků, se promítá do dalších 17 souvisejících předpisů. Z daňových zákonů to jsou zákon o daních z příjmů, zákon o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí, zákon o dani silniční a zákon o DPH.

To vše ale platí až pro rok 2011, kdy novela jako celek vstoupí v účinnost.

 

S touto velkou budoucí změnou se svezla nevelká změna současná. Souvisí s novým přístupem státu k pokrytí schodku státního rozpočtu, s úmyslem prodávat státní dluhopisy fyzickým osobám, přesně řečeno předurčit některé vybrané emise státních dluhopisů výhradně pro fyzické osoby (a nepřipustit jejich nabývání do rukou osob právnických). Pro tyto dluhopisy zavádí nynější novela daňový režim mírně odlišný od ostatních cenných papírů.

Nejvýznamnější rozdíl je v (ne)osvobození od daně při prodeji cenných papírů podle § 4 odst. 1 písmeno w), který osvobozuje od daně "příjmy z prodeje cenných papírů, přesáhne-li doba mezi nabytím a převodem těchto cenných papírů při jejich prodeji dobu 6 měsíců". Toto osvobození se podle novelizovaného zákona ale "nevztahuje na příjmy z prodeje státních dluhopisů, které mohou podle emisních podmínek nabývat výhradně fyzické osoby".

Je zřejmé, že stát tím soukromé osoby motivuje pohlížet na státní dluhopisy jako na dlouhodobou individuální investici a chce bránit jejich směňování a případné budoucí koncentraci v rukou velkých investorů. Dobrá motivace k aktivnímu občanství.

 

 

2. Živnostenský zákon č. 455/1991 Sb., byl novelizován zákonem č. 155/2010 Sb., kterým se mění některé zákony ke zkvalitnění jejich aplikace a ke snížení administrativní zátěže podnikatelů.
Účinnost  od 1.8. 2010
Název této novely, v němž se mluví o snížení administrativní zátěže podnikatelů, je velice slibný, zní jak úderné heslo z volebního programu. Je to novela s širokým záběrem, novelizuje celkem devět právních předpisů. Nejvíce změn přináší v části šesté právě do živnostenského zákona. Tato část obnáší celkem 68 novelizačních bodů a ve Sbírce zákonů zabírá téměř 10 stran. Je to velká a dost nepřehledná novela s množstvím změn různorodé povahy. Uvádím zde volný výběr změn, které mne zaujaly.

Novelizovaný zákon zmírnil požadavky na bezúhonnost. Doposud tomuto kriteriu nevyhověl ten, kdo si odseděl rok nebo více za úmyslně spáchaný trestný čin. Nyní po novele platí, že se musí jednat jen o úmyslný trestný čin spáchaný v souvislosti s podnikáním. Protože takovou informaci trestní rejstřík neobsahuje, dostaly živnostenské úřady oprávnění vyžádat si od soudu opis pravomocného rozhodnutí, v případě nejasností i oprávnění nahlížet do trestního spisu.

Novela zavedla nové ustanovení pro podnikatele, který ukončil živnost. Po dobu 4 let má vůči živnostenskému úřadu své povinnosti:

§ 31 odst. 16 - Nově vložené ustanovení

(16) Podnikatel je povinen nejpozději ke dni ukončení činnosti v provozovně oznámit živnostenskému úřadu, na jaké adrese lze vypořádat jeho případné závazky. Podnikatel je povinen ohlásit i každou změnu adresy podle věty první po dobu 4 let ode dne ukončení činnosti v provozovně.

Vedle mírného zjednodušení při zahájení živnosti novela přitvrdila ve výčtu pokutovatelných přestupků, z nich se postupně stává důkladný katalog. Jak už je při novelách živnostenského zákona zvykem, řada změn zasáhla kvalifikační požadavky na živnosti vázané (příloha 2) a také na živnosti koncesované (příloha 3). Pokud vaše firma provozuje vázanou nebo koncesovanou živnost, budete muset obě novelizované přílohy pečlivě prohlédnout.

 

Materiály Ministerstva financí

3. Pokyn č. D-342 Rozhodnutí o prominutí daně silniční.
FZ 5/2010 č. 16 ze dne 15.6.2010
Podnikatelé, jejichž provoz přináší požární nebezpečí, jsou podle zákona o požární ochraně povinni zřídit podnikový hasičský sbor. Ministerstvo financí nyní jejich hasičským vozidlům prominulo silniční daň.