Rozvláčně
Zakrátko přijde nový rok a české účetnictví opět dostane vydatnou dávku legislativních novinek. Velká změna zasáhne správu daně. Dosavadní zákon o správě daní a poplatků bude zrušen a nahrazen zcela novým předpisem sympatického názvu Daňový řád. Jako obvykle zasáhnou změny daňové a pojistné předpisy, kupodivu ale změny vyhnou předpisům účetním.
V dnešním bulletinu s předstihem informuji o klíčových novoročních novinách a změnách v základním daňovém předpisu o daních z příjmů, jak je postupně přinesly tři novely se stejným datem účinnosti. Zejména první z nich si zaslouží pečlivou pozornost.
1. Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, byl novelizován zákonem č. 346/2008 Sb., kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
Účinnost od 1.1. 2011
Je to velká novela našeho základního daňového zákona. Má 131 novelizačních bodů a aby nebyla jen objemná, má 15 přechodných ustanovení, takže je navíc dost komplikovaná. Bez speciálního legislativního prohlížeče, jakým je například program ZÁKON, je v podstatě nečitelná.
Novela je "širokopásmová", nicméně lze v ní vytipovat tematické okruhy, kterým zákonodárce věnoval bližší pozornost. Vedle skupiny změn soustředěných na problematiku mzdového účetnictví (§ 38g až § 38L) je to řada novinek související s osvobozením od daně. Jak známo, bylo zrušeno osvobození příjmů z provozu malých vodních elektráren, tepelných čerpadel, solárních zařízení, geotermálních elektráren, energetických zařízení na bioplyn a biomasu. Omezeno je osvobození důchodů a penzí u bohatých důchodců, jejichž celkové příjmy přesahují 70 000 Kč měsíčně. Do jejich celkových příjmů se vedle důchodu započítávají příjmy z podnikání, ze závislé činnosti a z pronájmu, kupodivu nikoli příjmy z kapitálového majetku.
Výsluhové náležitosti vojáků a policajtů, které byly doposud od daně osvobozeny, novela přeřadila do kategorie ostatních příjmů (§ 10 Ostatní příjmy, nově vložený odst. 9 písmeno a) a nově jsou daněny srážkovou daní o sazbě 15% (§ 36 odst. 2, nově vložené písmeno v).
Novela rozšířila členění fyzických osob pro uplatnění výdajů procentem z příjmů. Doposud byli poplatníci členěni do 3 skupin. Zemědělci a řemeslníci (80%), ostatní živnostníci (60%), jiná samostatná výdělečná činnost jako znalci, tlumočníci, držitelé autorských práv a podobní (40%). Novela připojila čtvrtou skupinu fyzických osob, které mají příjmy z pronájmu majetku zařazeného do obchodního majetku a přisoudila jim 30% výdajů určených procentem z příjmů. Budou to například majitelé bytových domů, kteří vložili nemovitost do obchodního majetku, aby ji mohli odpisovat.
Novela mírně rozšířila pravidla pro daňově uplatnitelné dary u právnických osob. Jak známo, základ daně lze snížit maximálně o 5%. Výjimkou jsou dary školám a veřejným výzkumným institucím, které navyšují limit o dalších 5%. Doposud to byly jen dary vysokým školám, nyní byla výjimka rozšířena i na střední školy a vyšší odborné školy, ale jen pro dary na pořízení materiálu nebo zařízení využívaných pro účely praktického vyučování. U vysokých škol a veřejných výzkumných institucí mohou i nadále figurovat dary jakéhokoli druhu a účelu.
Zajímavou novinku zavádí novela ve vztahu studenta a jeho budoucího zaměstnavatele.Jmenuje se motivační příspěvek a je to finanční příspěvek pro studenta související s budoucím výkonem jeho profese. Je omezen částkou 5000 Kč měsičně u studenta vysoké školy, 2000 Kč u studentů ostatních škol. Tento příspěvek je na straně poskytovatele daňově účinným nákladem (§ 24 odst. 2, nově vložené písmeno zu), na straně studenta ale zdanění podléhá. Co se týče poskytovatele, je zákon velmi benevolentní, nemusí to být jen budoucí zaměstnavatel, ale v podstatě každý poplatník, právnická nebo fyzická osoba. Jedinou podmínkou je, že motivační příspěvek musí být udělen na základě smluvního vztahu.
Neziskové organizace, na rozdíl od ostatních poplatníků, mohou uplatnit náklady na tvorbu fondu kulturních a sociálních potřeb jako daňově účinný náklad, ale jen v omezené výši. Ta doposud představovala 2% úhrnu vyměřovacích základů zaměstnanců pro sociální pojištění. Novela tento limit snížila na 1% (§ 24 odst. 2 písmeno zr).
Stejná změna platí pro:
- veřejné vysoké školy na tvorbu sociálního fondu, fondu účelově určených prostředků a fondu provozních prostředků,
- veřejné výzkumné instituce na tvorbu sociálního fondu a fondu účelově určených prostředků,
- (neveřejné) vysoké školy na tvorbu stipendijního fondu.
Novela přinesla skupinu změn vztahující se na sluneční elektrárny. Týkají se pravidel pro odpisování, které je rozděleno do 20 let v pevných měsíčních částkách, pravidel pro lasing, jeho postoupení a ukončení.
Byla zrušena sleva na dani pro firmy nad 25 zaměstnanců, které zaměstnávají více než 50% osob se zdravotním postižením (§ 35 odst. 1 písmeno c). Nicméně paušální slevy ve výši 18 000 Kč za zaměstnávání zdravotně postižené osoby (§ 35 odst. 1 písmeno a) a 60 000 Kč za zaměstnance s těžším zdravotním postižením (§ 35 odst. 1 písmeno b) zůstaly zachovány.
Poprvé v naší novodobé daňové historii došlo k tomu, že individuálního daňový odpustek čili snížení daně na poplatníka podle § 35ba odst. 1 písmeno a) se nezvýšil ale naopak snížil, a to z dosavadní hodnoty 24 840 Kč na 23 640 Kč. Je to změna přechodná, platná jen pro zdaňovací období 2011. Pak se v roce 2012 se opět zvedne na původní hodnotu, která byla zavedena v roce 2008. Tak to alespoň určuje dnes platný daňový zákon. Ostatní daňové slevy této skupiny (na manželku, na invaliditu, pro studenta) zůstávají beze změny.
2. Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, byl novelizován zákonem č. 348/2008 Sb., kterým se mění zákon č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření
Účinnost od 1.1. 2011
Tato kratičká novela o čtyřech novelizačních bodech zavádí do stavebního spoření známé reformní novinky. Státní příspěvek ke stavebnímu spoření už nebude osvobozen od daně. Zdanění podléhá už příspěvek za rok 2010 a bude se zdaňovat srážkovou daní o neobvykle vysoké sazbě 50%.
3. Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, byl novelizován zákonem č. 281/2009 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím daňového řádu
Účinnost od 1.1. 2011
V návaznosti na nový zákon o správě daní, který má příjemně jednoduchý název Daňový řád, byla novelizována řada dalších předpisů, mezi mnoha jinými i zákon o daních z příjmů. Je to celkem krátká novela. Ukládá například pojišťovnám, že jsou povinny informovat finanční úřady o vyplacených platbách pojistného plnění.
Mnohem širší záběr ale má nová "práskací povinnost" všech poplatníků, fyzických i právnických osob bez rozdílu. Všichni jsou povinni "oznámit neprodleně svému místně příslušnému správci daně uzavření kontraktu s poplatníkem uvedeným v § 2 odst. 3 nebo § 17 odst. 4, na jehož základě může dojít ke vzniku stálé provozovny (§ 22 odst. 2)". Kdo naváže obchodní vztah se zahraniční firmou, musí tedy zjistit zda u nás má stálou provozovnu a pokud ne, tak musí vyhodnotit, zda by ji mohla v budoucnu zřídit a pokud ano, zda na tom má zásluhu.