Rozvláčně
Březen 2012 byl z legislativního pohledu měsícem neobvyklým, ba přímo výjimečným. V březnu byly ve Sbírce zákonů publikovány dva nové zákony, které budou po dlouhá leta určovat a upravovat právní prostředí v našich zemích v oblasti občanského práva a obchodního práva.
Je to nový občanský zákoník a nový zákon o obchodních polečnostech a družstvech. Oba předpisy byly zveřejněny s u nás neobvykým, takřka dvouletým předstihem potřebným pro postupnou adaptaci právní i laické veřejnosti na velký zásah do stávajícího právního prostředí.
I když se s daňovou a účetní problematikou oba předpisy protínají jen okrajově, věnuji jim s ohledem na jejich mimořádný význam v tomto bulletinu alespoň krátkou zmínku.
1. Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník
Účinnost od 1.1. 2014
Na novém občanském zákoníku na první pohled ohromí jeho obrovitost. Je to pěkný macek, má 3080 paragrafů, ve Sbírce zákonů zabral 340 stránek, váží přes půl kilogramu a ruší 238 jiných právních předpisů nebo jejich podstatných částí. Rušené předpisy nejsou žádné okrajové specialitky, ale mnohdy předpisy zásadní povahy. Samozřejmě se ruší nynější občanský zákoník č. 40/1964 Sb., ale ruší se i obchodní zákoník a zákon o cenných papírech. Bude to takové malé legislativní zemětřesení, které zasáhne rodinné právo (manželství, rodičovství, poručenství, pěstounství, ...), majetkové právo (vlastnictví, spoluvlastnictví, správa cizího majetku, dědické právo), závazkové právo (smlouvy, spotřebitelské právo, dluhy a pohledávky, nájem, úvěr, pracovní poměr, ...).
Zejména v oblasti závazkového práva se projevuje dlouhodobá středoevropská a v nové době zejména unijní snaha o důkladnou regulaci čehokoli. Smluvní svooboda je v konkrétních, zpravidla specializovaných situacích omezena nejrůznějšími opatřeními, takže zákon jinak upravuje smlouvu o zájezdu, o přepravě, o péči o zdraví, o nájmu bytu, o nájmu nebytového prostoru, o důchodu, o pojištění, o hazardu, o stavbě i o ledasčem jiném. Nejsou to žádné novinky, stejným způsobem reguluje specializované smluvní vztahy i současný očanský zákoník. V tomto směru tedy nový zákon přináší jen více regulace. Evropský i český zákonodárce těžko odolává nutkání vodit občany za ručičku a chránit je za každou cenu.
2. Zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích)
Účinnost od 1.1. 2014
Nový zákon o obchodních společnostech v roce 2014 nahradí podstatnou část dnešního obchodního zákoníku, konkrétně Část druhou Obchodní společnost a družstvo. Navazuje na ni ale pouze v základním členění, jinak je mnohem podrobnější a preciznější. Je to celkem pochopitelné, korporační právo, které je v zemích s nepřerušenou historií notně košaté, bylo v našem prostředí po dlouhou dobu mladým oborem. Dnešní obchodní zákoník z roku 1991 se zrodil v době, kdy obchodní společnosti teprve začínaly vznikat a problémy růstu, zralosti a zániku je teprve čekaly.
Nový zákon o obchodních korporacích dává najevo, že korporační právo se u nás začíná stávat jedním z klíčových oborů práva, podobně jako je tomu v západních zemích.