Vyhláška ministerstva zdravotnictví České republiky o postavení, organizaci a činnosti fakultních nemocnic a dalších nemocnic, vybraných odborných léčebných ústavů a krajských hygienických stanic v řídící působnosti ministerstva zdravotnictví České republiky
Ministerstvo zdravotnictví České republiky stanoví podle § 42 odst. 1 a § 70 odst. 1 písm. c) zákona č. 20/1966 Sb. , o péči o zdraví lidu:
Tato vyhláška upravuje postavení, organizaci a činnost fakultních nemocnic a dalších nemocnic, které kromě základní léčebné péče poskytují obyvatelstvu také specializovanou a zvláště specializovanou diagnostickou a léčebnou péči, jejíž součástí jsou i nezbytná preventivní opatření, vybraných odborných léčebných ústavů (dále jen "léčebná zařízení") a krajských hygienických stanic a hygienické stanice hlavního města Prahy (dále jen "hygienické stanice").
Léčebná zařízení a hygienické stanice uvedené v § 1 zřizuje ministerstvo zdravotnictví České republiky (dále jen "ministerstvo", "zřizovatel")1) jako rozpočtové nebo příspěvkové organizace s právní subjektivitou.2)
§ 3 Úkoly léčebných zařízení a hygienických stanic
(1) Základním úkolem léčebných zařízení a hygienických stanic je poskytovat obyvatelstvu zdravotní péči a služby v souladu s koncepcemi příslušných medicínských oborů v oborech uvedených ve statutu, a to na dosud závazně stanoveném území,3) popřípadě vykonávat na svěřeném úseku státní správu.
(2) Změnu dosud závazně stanoveného spádového území, na němž léčebná zařízení a hygienické stanice plní své úkoly, stanoví, po projednání se zdravotnickými zařízeními, okresními úřady a obcemi, ministerstvo.
(3) Léčebná zařízení a hygienické stanice mohou provádět podle zásad stanovených ministerstvem a na základě dohod s tuzemskými nebo zahraničními specializovanými organizacemi, Státním ústavem pro kontrolu léčiv klinické hodnocení účinků léků a nové zdravotnické techniky.
(4) Léčebná zařízení a hygienické stanice mohou na základě dohod s ostatními zdravotnickými zařízeními převzít plnění jejich úkolů ve zdravotnických službách, poskytovat jim konsiliární služby a při dostatečném materiálním a personálním zajištění převzít i péči o určité skupiny nemocných.
(5) Léčebná zařízení a hygienické stanice poskytují na základě dohod uzavřených s univerzitami, lékařskými a farmaceutickými fakultami, Institutem pro další vzdělávání lékařů a farmaceutů, Institutem pro další vzdělávání středních zdravotnických pracovníků a dalšími výchovně vzdělávacími zařízeními či organizacemi (dále jen "zadavatelé úkolů") svá pracoviště k dalšímu postgraduálnímu vzdělávání lékařů a farmaceutů, ostatních zdravotnických pracovníků a k dalšímu vzdělávání středních zdravotnických pracovníků.
(6) Léčebná zařízení a hygienické stanice se na základě dohod s příslušnými zdravotnickými školami podílejí na odborné výuce žáků a případně i zřizují jednotlivé třídy středních zdravotnických škol.
(7) Léčebná zařízení a hygienické stanice mohou provádět doškolování středních nižších a pomocných zdravotnických pracovníků a rekvalifikace osob bez zdravotnického vzdělání pro funkce nižších a pomocných zdravotnických pracovníků.
§ 4 Vnitřní řídící vztahy v léčebných zařízeních a hygienických stanicích
(1) Ředitele léčebných zařízení a hygienických stanic jmenuje4) a odvolává ministr zdravotnictví České republiky. Jmenování se děje na základě konkursního řízení.5)
(2) Řediteli jsou přímo podřízeni zástupce ředitele a náměstek pro hospodářské a technické služby (vedoucí provozu nebo správce) a další vedoucí pracovníci, které určí. Jejich výčet uvede v organizačním řádu.6)
(3) Ředitele zastupuje v době jeho nepřítomnosti v plném rozsahu práv a povinností jeho zástupce.
§ 5 Společné úkoly vedoucích pracovníků
(1) Vedoucí zdravotničtí a pedagogičtí pracovníci jsou povinni dbát o úroveň a kvalitu poskytované zdravotní péče, účelné a hospodárné vynakládání prostředků určených na tuto činnost, o hospodaření s léky a o zdravotní výchovu nemocných.
(2) Rozsah dalších úkolů jednotlivých vedoucích pracovníků stanoví ředitelé s ohledem na místní podmínky v organizačním řádu.
Ředitel léčebného zařízení a hygienické stanice rozhodne podle konkrétních podmínek jaké poradní orgány zřídí. Jedním z těchto orgánů je etická komise.
ODDÍL PRVNÍ FAKULTNÍ NEMOCNICE
(1) Fakultní nemocnice jsou vybraná zdravotnická a vzdělávací zařízení určená ministerstvem. Jejich odborná pracoviště jsou výukovými základnami lékařských a farmaceutických fakult a pro další vzdělávání lékařů a farmaceutů. Vybraná lůžková oddělení se označují jako kliniky.
(2) Postup při přijímání nemocných do fakultní nemocnice stanoví ředitel v organizačním řádu. Přitom dbá na to, aby přednostně byli přijímáni nemocní, kterým je poskytována nutná a neodkladná diagnostická a zvláště specializovaná léčebná péče, případně nemocní pro potřeby vzdělávání a výzkumu.
(3) Fakultní nemocnice poskytují na svých pracovištích též ambulantní služby.
§ 8 Vztah fakultní nemocnice k fakultě a k jiným vzdělávacím zařízením
(1) Podíl fakultní nemocnice na výchově a vzdělávání studentů lékařských a farmaceutických fakult se stanoví dohodou mezi ředitelem fakultní nemocnice a děkanem příslušné fakulty. Nevyřešené otázky, u kterých nebylo možno dosáhnout dohody, řeší ministerstvo s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.
(2) Podíl fakultní nemocnice na dalším vzdělávání lékařů, farmaceutů a dalších odborných pracovníků se řídí možnostmi fakultní nemocnice. Další vzdělávání lékařů, farmaceutů a dalších odborných pracovníků ve zdravotnictví se ve fakultní nemocnici uskutečňuje na pracovištích, kterým akreditační komise takové oprávnění udělí. Nevyřešené otázky mezi fakultní nemocnicí a zadavatelem úkolů v postgraduálním studiu, u kterých nebylo možno dosáhnout dohody, řeší ministerstvo samostatně, jde-li o další vzdělávání organizované Institutem pro další vzdělávání lékařů a farmaceutů, nebo v ostatních případech spolu s příslušnými státními či nestátními orgány.
(3) Podíl fakultní nemocnice na odborné výuce žáků středních škol se stanoví dohodou s příslušnými školami. Nevyřešené otázky, u kterých nebylo možno dosáhnout dohody, řeší ministerstvo.
(4) Potřebná koordinace činností uvedených v odstavcích 1 a 2 je podle statutů lékařských a farmaceutických fakult zajišťována jednak účastí ředitele fakultní nemocnice v orgánech fakult, případně Institutu pro další vzdělávání lékařů a farmaceutů nebo Institutu pro další vzdělávání středních zdravotnických pracovníků, jednak podle statutu fakultních nemocnic účastí představitelů uvedených organizací v poradních orgánech ředitele fakultní nemocnice.
§ 9 Organizační členění fakultní nemocnice a řídící vztahy
(1) Fakultní nemocnice se člení na kliniky, ústavy, oddělení, oddělení společných vyšetřovacích a léčebných složek, nemocniční lékárnu a další zdravotnická pracoviště.
(2) Pokud je místně a organizačně začleněno do fakultní nemocnice sdružené ambulantní zařízení, může se členit na oddělení.
(1) V čele kliniky (ústavu) je přednosta, který má zástupce pro léčebnou péči (primáře). V dohodě s děkanem příslušné fakulty a ředitelem fakultní nemocnice může zřídit funkce zástupců pro výchovnou a vědeckou činnost. Přednostu v případě jeho nepřítomnosti zastupuje jím stanovený zástupce v rozsahu všech pravomocí. Případné rozpory řeší ředitel fakultní nemocnice.
(2) Přednosty klinik (ústavů) jmenuje a odvolává ministr zdravotnictví České republiky po dohodě s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Zástupce přednosty pro léčebnou péči jmenuje a odvolává ředitel fakultní nemocnice. Jmenování se provádí na základě konkursního řízení.
(3) V čele nemocničních oddělení jsou primáři nebo vedoucí oddělení.
(4) Ambulantní část stejného medicínského oboru může být řízena určeným vedoucím pracovníkem lůžkové části fakultní nemocnice.
(1) Při plnění povinnosti v zajišťování diagnostické a léčebné péče podléhají přednostové klinik (ústavů), zástupci přednostů pro léčebnou péči (primáři) a další pracovníci klinik (ústavů) řediteli fakultní nemocnice.
(2) V otázkách vysokoškolského vzdělávání podléhají přednostové klinik (ústavů) děkanovi fakulty ; v otázkách postgraduálního vzdělávání podléhají řediteli fakultní nemocnice a děkanovi fakulty nebo řediteli Institutu pro další vzdělávání lékařů a farmaceutů. V otázkách vědecké a výzkumné činnosti podléhají řediteli fakultní nemocnice a děkanovi fakulty nebo jiným zadavatelům úkolů.
Další nemocnice poskytující specializovanou a zvlášť specializovanou diagnostickou a léčebnou péči v působnosti ministerstva.
§ 12 Organizační členění a řídící vztahy dalších nemocnic v působnosti ministerstva
(1) Na organizační členění dalších nemocnic v působnosti ministerstva (dále jen "nemocnice") se obdobně vztahuje § 9 .
(2) V čele nemocničních oddělení jsou primáři nebo vedoucí oddělení.
(3) Ambulantní oddělení stejného medicínského oboru může být řízeno primářem nemocničního lůžkového oddělení.
ODDÍL TŘETÍ VYBRANÉ ODBORNÉ LÉČEBNÉ ÚSTAVY
Vybrané odborné léčebné ústavy (dále jen "léčebné ústavy") jsou uvedeny i se základním zaměřením jejich činnosti v příloze této vyhlášky. Bližší vymezení jejich činnosti a oblastí, ze kterých budou přijímat nemocné, bude po dohodě s příslušnými okresními úřady a ministerstvem vyjádřeno ve statutu léčebného ústavu, které vydá ředitel.
§ 14 Zásady organizačního členění léčebných ústavů
(1) Léčebné ústavy se člení na oddělení. Podle potřeby mohou být v léčebných ústavech zřízeny laboratoře a některé společné vyšetřovací a léčebné složky.
(2) V čele oddělení léčebných ústavů jsou primáři nebo vedoucí oddělení.
ODDÍL ČTVRTÝ ZABEZPEČENÍ NEMOCNIC A LÉČEBNÝCH ÚSTAVŮ LÉČIVY
(1) Zabezpečení nemocnic, popřípadě i léčebných ústavů a obyvatelstva léčivy a zdravotnickými potřebami zajišťují nemocniční lékárny.
(2) Nemocniční lékárny se člení podle potřeby na oddělení a specializovaná pracoviště. Členění lékárny se uvede v organizačním řádu léčebného zařízení.
V čele nemocniční lékárny je vedoucí lékárník, kterým je farmaceut a který je přímo podřízen řediteli léčebného zařízení. V době jeho nepřítomnosti jej v plném rozsahu práv a povinností zastupuje farmaceut, kterého určí.
(1) Hygienické stanice jsou v řídící působnosti ministerstva prostřednictvím hlavního hygienika České republiky (dále jen "hlavní hygienik").
(2) Hygienické stanice provádějí specializovaná vyšetření a výkony, které nemohou být zajištěny okresními hygienickými stanicemi nebo které svým rozsahem přesahují rámec okresu anebo které si krajský hygienik (hygienik hlavního města Prahy) vyhradí, a dále úkoly uložené hlavním hygienikem.
(3) Hygienické stanice připravují podklady pro rozhodnutí a opatření krajského hygienika (hygienika hlavního města Prahy) a podílejí se na jejich výkonu. Spolupracují při odborném vedení okresních hygienických stanic, zabezpečují další vzdělávání jejich pracovníků. V oboru své působnosti usměrňují ostatní zdravotnická zařízení.
(4) Hygienické stanice plní úkoly uložené krajským hygienikem (hygienikem hlavního města Prahy) při provádění hygienického dozoru a stanovení opatření pro předcházení vzniku a šíření přenosných nemocí, nemocí z povolání a hromadně se vyskytujících onemocnění.
(5) Hygienické stanice mohou na základě dohod a při dostatečném materiálním a personálním vybavení spolupůsobit při péči o určité skupiny zdravotně oslabených osob.
(1) Ředitele hygienické stanice a jeho zástupce jmenuje a odvolává na návrh hlavního hygienika ministr zdravotnictví České republiky.
(2) Podřízenost pracovníků hygienické stanice stanoví ředitel v organizačním řádu tak, aby bylo zabezpečeno plnění úkolů stanovených právními předpisy a uložených krajským a hlavním hygienikem.
Za prováděnou výchovnou a vzdělávací činnost odpovídají ředitelé hygienických stanic děkanům fakult. Za provádění dalšího vzdělávání odpovídají ředitelé děkanům fakult nebo řediteli Institutu pro další vzdělávání lékařů a farmaceutů.
ČÁST TŘETÍ ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ
Ředitelé vydají statut a organizační řád do šesti měsíců od účinnosti této vyhlášky, ve kterém také jmenovitě uvedou jednotlivá zařízení a organizační celky léčebných zařízení či hygienických stanic. Statut podléhá schválení ministerstva.
Zrušují se směrnice č. 19/1982 Věstníku ministerstva zdravotnictví ČSR, registrované v částce 16/1983 Sb., o postavení, organizaci a činnosti fakultních nemocnic s poliklinikou - Statut.
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem vyhlášení.
Ministr:
MUDr. Bojar CSc. v. r.
1) § 33 zákona č. 20/1966 Sb. , o péči o zdraví lidu, ve znění vyplývajícím ze zákona ČNR č. 425/1990 Sb., o okresních úřadech, úpravě jejich působnosti a o některých dalších opatřeních s tím souvisejících.
2) Zákon ČNR č. 576/1990 Sb., o pravidlech hospodaření s prostředky České republiky a obcí v České republice (rozpočtová pravidla republiky).
3) § 2 vyhlášky ministerstva zdravotnictví ČR č. 242/1991 Sb. , o soustavě zdravotnických zařízení.
4) § 27 odst. 4 zákoníku práce .
5) Výnos ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí České republiky o obsazování některých funkcí konkursem č. j. OP-602-24. 4. 1990 ze dne 27. 4. 1990 oznámený v částce 28/1990 Sb.
6) Například příloha č. 1 výnosu ministerstva zdravotnictví České republiky č. j. EP-600-30. 7. 1991 ze dne 2. srpna 1991 a ministerstva práce a sociálních věcí České republiky č. j. 522-1112-2. 8. 91 ze dne 2. srpna 1991, kterým se mění a doplňuje výnos ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí České republiky ze dne 20. dubna 1990 č. j. EP-600-19. 4. 1990.
PŘÍLOHA SEZNAM VYBRANÝCH ODBORNÝCH LÉČEBNÝCH ÚSTAVŮ, KTERÉ PŘÍMO ŘÍDÍ MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY
Psychiatrická léčebna v Praze 8 - Bohnicích
Ústav radiační onkologie v Praze 8 - Libni
TRN - Léčebna v Prosečnici
Psychiatrická léčebna v Kosmonosech
Rehabilitační ústav v Kladrubech
TRN - léčebna v Nové Vsi pod Pleší
TRN - léčebna v Mirošově-Janově
Psychiatrická léčebna v Dobřanech
Psychiatrická léčebna v Horních Beřkovicích
Psychiatrická léčebna v Havlíčkově Brodě
Hamzova dětská léčebna v Luži-Košumberku
Psychiatrická léčebna v Opařanech
Psychiatrická léčebna v Brně-Čenovicích
Psychiatrická léčebna v Opavě
Psychiatrická léčebna ve Šternberku
Psychiatrická léčebna v Hrabini
PŘECHODNÁ A ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ Z NOVEL
K zákonu se váže novela č. 259/2006 Sb. , její přechodné ustanovení je Čl. II