Zákon, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a zákon České národní rady č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů
Parlament se usnesl na tomto zákoně České republiky:
Zákon České národní rady č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích, ve znění zákona České národní rady č. 271/1992 Sb. a zákona č. 273/1994 Sb., se mění a doplňuje takto:
1. V § 2 odst. 1 písm. d) se za slova "v řízení" vkládají tato slova: "v prvním stupni ".
2. V § 2 se za odstavec 1 vkládá nový odstavec 2, který zní:
"(2) Poplatníkem je i odpůrce, který se vzájemným návrhem domáhá vyššího nároku, než je cena poplatného úkonu navrhovatele; odpůrce je poplatníkem jen v rozsahu, v němž jím uplatněný vzájemný návrh přesahuje cenu poplatného úkonu navrhovatele.".
Dosavadní odstavce 2, 3 a 4 se označují jako odstavce 3, 4 a 5.
"(5) Poplatníkem je i ten, kdo podal opravný prostředek proti rozhodnutí soudu nebo proti rozhodnutí orgánu veřejné správy anebo žalobu proti rozhodnutí orgánu veřejné správy .".
4. V § 3 se vypouští odstavec 1 včetně poznámky č. 1) a zrušuje se označení odstavce 2.
" (1) Sazby poplatků jsou stanoveny pevnou částkou nebo procentem ze základu poplatku (dále jen "procentní poplatek"). Sazby poplatků jsou uvedeny v sazebníku .".
6. V § 5 odst. 2 se částka "500 Kč" nahrazuje částkou "1000 Kč ".
7. § 6 odst. 1 včetně poznámky č. 2) zní:
"(1) Základem procentního poplatku je cena předmětu poplatného úkonu podle zvláštních předpisů. 2) Nelze-li cenu takto zjistit, je základem poplatku cena obvyklá v místě a čase vzniku poplatkové povinnosti.
2) Zákon č. 526/1990 Sb. , o cenách. Vyhláška Ministerstva financí č. 178/1994 Sb., o oceňování staveb, pozemků a trvalých porostů. ".
8. § 6 odst. 3 až 11 včetně poznámky č. 2a) znějí:
"(3) Základem procentního poplatku v řízení o vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví manželů je cena všech věcí patřících do bezpodílového spoluvlastnictví manželů a ostatních hodnot, které se vypořádávají.
(4) Základem poplatku v řízení o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví je cena věci po odečtení ceny podílu navrhovatele, směřuje-li návrh na přikázání věci navrhovateli nebo v případě návrhu na prodej věci. Směřuje-li návrh na přikázání věci ostatním spoluvlastníkům, je základem poplatku cena věci po odečtení ceny podílu ostatních spoluvlastníků. V případě reálného rozdělení věci je základem poplatku cena dělené věci.
(5) Cena příslušenství předmětu poplatného úkonu je základem poplatku jen v případech, je-li příslušenství předmětem samostatného poplatného úkonu. U poplatných úkonů prováděných ve věcech obchodních však základ poplatku zahrnuje i výši smluvených úroků splatných do dne podání návrhu na zahájení řízení, pokud se jejich přiznání navrhovatel domáhá, jakož i výši úroků stanovených zvláštním předpisem. 2a)
(6) Je-li předmětem poplatného úkonu opětující se plnění, je základem poplatku cena odpovídající součtu všech opětujících se plnění. Jde-li o plnění na dobu neurčitou, na dobu života nebo na dobu delší než pět let, považuje se za základ poplatku pětinásobek ceny ročního plnění.
(7) Nelze-li stanovit základ poplatku podle odstavce 6 , je základem procentního poplatku částka ve výši 10 000 Kč.
(8) Je-li v návrhu na zahájení řízení uplatněno více peněžitých nároků z jednoho nebo z různých závazkových vztahů, je základem procentního poplatku součet cen všech uplatňovaných nároků, pokud jejich úhrn nepřesahuje výši 10 000 Kč a sazba procentního poplatku z jednotlivých nároků je stanovena ve stejné výši. Přesahuje-li součet všech uplatňovaných nároků tuto výši nebo je-li procentní poplatek z jednotlivých nároků stanoven rozdílnou sazbou, je základem procentního poplatku cena každého jednotlivého nároku uvedená v návrhu tak, jako by šlo o samostatně podaný návrh.
(9) V řízení o opravném prostředku proti rozhodnutí soudu je základem procentního poplatku cena nároku uplatňovaného v tomto řízení, není-li v § 5 odst. 2 stanoveno jinak.
(10) Je-li základ poplatku vyjádřen v cizí měně, vypočte se procentní poplatek ze základu poplatku přepočteného na českou měnu podle příslušného kurzu platného pro nákup valut, který je uveden v kurzovním lístku České národní banky vydaném k prvnímu dni měsíce, v němž je poplatek splatný nebo v němž soud o výši poplatku rozhodl. Pro přepočet měny, která není uvedena v kurzovním lístku České národní banky, se použije kurz USD k této měně vyhlášený ústřední nebo jí na roveň postavenou bankou státu, v němž platí přepočítávaná měna. Platnost použitého kurzu měn, které nejsou vedeny v kurzovním lístku České národní banky, je poplatník povinen soudu prokázat dokladem získaným prostřednictvím Ministerstva zahraničních věcí. Placení poplatku poplatníky s bydlištěm nebo sídlem na území Slovenské republiky v měně Slovenské republiky se řídí platebními dohodami uzavřenými mezi Českou republikou a Slovenskou republikou nebo obecně platnými devizovými předpisy.
(11) Základ poplatku se zaokrouhluje na celé stokoruny nahoru a poplatek vypočtený ze základu na celé koruny dolů.
2a) § 502 obchodního zákoníku . ".
9. Za § 6 se vkládá nový § 6a, který včetně nadpisu zní:
(1) Je-li jedním návrhem uplatněno více nároků, činí poplatek z tohoto návrhu součet procentních poplatků vypočtených podle § 6 odst. 8 , jde-li o nároky peněžité, a poplatků stanovených pevnou sazbou, jde-li o nároky nepeněžité.
(2) Rozšíří-li se po podání návrhu předmět poplatného úkonu, poplatník je povinen doplatit poplatek. V řízení o opravném prostředku proti rozhodnutí soudu doplatí poplatek jen v případě, že se rozšíří předmět poplatného úkonu na návrh.
(3) Omezí-li se předmět poplatného úkonu dříve, než soud začal jednat ve věci samé, sníží soud zaplacený poplatek o odpovídající část. Přeplatek vrátí soud poplatníkovi podle § 10 zákona. ".
"(1) Poplatek za podání návrhu je splatný vznikem poplatkové povinnosti, jde-li o poplatky stanovené pevnou sazbou placené kolkovou známkou. V ostatních případech jsou poplatky splatné na základě výzvy soudu do tří dnů ode dne jejího doručení. ".
11. V § 7 odst. 2 se slova " odvolání nebo dovolání" nahrazují slovy "nebo odvolání ".
"(4) Rozšíří-li se po podání návrhu předmět poplatného úkonu, poplatek se doplatí ve lhůtě a za podmínek stanovených v odstavci 1 .".
(1) Poplatky vybírají, vyměřují, doměřují a vymáhají soudy. Poplatky se platí v české měně. Poplatky, které nejsou vyšší než 5000 Kč, lze platit kolkovými známkami vydanými Ministerstvem financí. Ostatní poplatky se platí na účet státního rozpočtu zřízený u České národní banky pro jednotlivé soudy (dále jen "účet soudu").
(2) Poplatky se platí na účet soudu, který provádí řízení, s výjimkou uvedenou v odstavcích 3 a 4 .
(3) Za řízení o opravných prostředcích proti rozhodnutí soudu se platí poplatky na účet soudu, proti jehož rozhodnutí je opravný prostředek podáván.
(4) Za řízení o povolení obnovy řízení se platí poplatek na účet soudu, který rozhoduje o povolení obnovy řízení.".
" (1) Soud vrátí poplatek z účtu soudu, jestliže jej zaplatil ten, kdo k tomu nebyl povinen. Bylo-li na poplatku zaplaceno více, než činila poplatková povinnost, vrátí soud přeplatek. Z účtu soudu vrátí soud obdobně i poplatek, popřípadě přeplatek na poplatku zaplaceném kolkovou známkou. Poplatek (přeplatek) a 50 % ze zaplaceného poplatku podle odstavců 2 a 3 soud nevrátí, nepřevyšují-li částku 50 Kč.
(2) Soud vrátí z účtu soudu, u kterého byl poplatek zaplacen, 50 % z poplatku, zastaví-li soud řízení dříve, než začal jednat ve věci samé. Soud však nevrátí poplatek ani jeho část, zastaví-li odvolací řízení z důvodu zpětvzetí dovolání. Soud vrátí 50 % z poplatku za návrh na vydání platebního rozkazu, byl-li vzat zpět nejpozději poslední den lhůty pro podání odporu, a za návrh na povolení obnovy řízení nebo za odvolání, zamítl-li je soud pro opožděnost, nepřípustnost nebo proto, že je podal ten, kdo k jejich podání není oprávněn .".
15. V § 10 se vypouštějí odstavce 3 a 5.
Dosavadní odstavce 4 a 6 se označují jako odstavce 3 a 4.
16. V § 10 novém odstavci 3 se na konci druhé věty slova "vrací se polovina poplatku" nahrazují slovy "soud vrátí 50 % ze zaplaceného poplatku " a na konci třetí věty se slova "vrátí se polovina poplatků zaplacených v obou stupních řízení " nahrazují slovy "soud vrátí 50 % ze zaplaceného poplatku za odvolání ".
17. § 11 odst. 1, 2 a 3 včetně poznámek č. 3), 4) a 4a) znějí:
"(1) Od poplatku se osvobozují poplatné úkony ve věcech
a) opatrovnických, péče o nezletilé děti, osvojení a povolení uzavřít manželství,
b) sociálního zabezpečení, nemocenského pojištění, pojistného na všeobecné zdravotní pojištění, pojistného na sociální zabezpečení, příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, státních dávek a sociální péče,
c) vzájemné vyživovací povinnosti rodičů a dětí,
d) sporů o plnění závazků z kolektivních smluv, ze kterých nevznikají nároky jednotlivým zaměstnancům,
e) souvisejících s uplatňováním volebního práva,
f) dědických v prvním stupni řízení,
g) náhrady škody způsobené nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem,
h) způsobilosti k právním úkonům,
ch) výkonu rozhodnutí k vymožení pohledávek ze soudních poplatků, z peněžitých trestů, pokut a nákladů řízení vymáhaných státem.
a) Česká republika a státní fondy,
b) obce v případech, kdy se spor týká výkonu státní správy, který je na ně přenesen,
c) navrhovatel v řízení o určení výživného, nejde-li o vzájemnou vyživovací povinnost rodičů a dětí,
d) navrhovatel v řízení o náhradu škody na zdraví včetně náhrady škody na věcech vzniklé v souvislosti s ublížením na zdraví,
e) navrhovatel v řízení o náhradu škody z pracovního úrazu a nemoci z povolání,
f) neprovdaná matka v řízení o příspěvek na výživu a úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím,
g) navrhovatel v řízení o určení otcovství, s výjimkou navrhovatele v řízení o popření otcovství,
h) diplomatická zastupitelství cizích států a delegovaní diplomatičtí zástupci, konzulové z povolání a další osoby, jsou-li státními příslušníky cizích států, požívající podle mezinárodního práva 3) výsady a imunity, je-li zaručena vzájemnost a nejde-li o poplatné úkony prováděné v osobním zájmu nebo k osobnímu prospěchu těchto osob,
ch) cizinec v řízení o přiznání statutu uprchlíka,
i) navrhovatel v řízení o vydání věci nebo uplatnění nároku podle zvláštních předpisů, 4) je-li v těchto předpisech zakotven nárok na osvobození,
j) navrhovatel, který uplatňuje nároky podle zákona o mimosoudních rehabilitacích. 4a)
(3) Osvobození podle odstavců 1 a 2 se vztahuje i na řízení o opravných prostředcích a na řízení o výkonu rozhodnutí.
3) Vyhláška ministra zahraničních věcí č. 157/1964 Sb. , o Vídeňské úmluvě o diplomatických stycích. ' Vyhláška ministra zahraničních věcí č. 32/1969 Sb. , o Vídeňské úmluvě o konsulárních stycích.
4) Např. zákon č. 403/1990 Sb. , o zmírnění následků některých majetkových křivd, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 229/1991 Sb. , o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, ve znění pozdějších předpisů.
4a) Zákon č. 87/1991 Sb. , o mimosoudních rehabilitacích, ve znění pozdějších předpisů. ".
18. V § 12 se na konci druhé věty tečka nahrazuje čárkou a připojují se tato slova: "popřípadě se poplatek doměří .". V poslední větě se za slova "O vrácení poplatku" vkládají tato slova: ", popřípadě doměření poplatku, ".
19. V § 13 odst. 2 se slova "sjednal dohodu o splácení dlužné částky" nahrazují
slovy "předseda soudu povolil
4b) posečkání poplatku nebo jeho zaplacení ve splátkách,
".
Poznámka č. 4b) zní:
"4b) § 60 zákona ČNR č. 337/1992 Sb. , o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů. ".
20. Za § 13 se vkládá nový § 13a, který včetně nadpisu-a poznámek č. 4c) a 4d) zní:
Soudy vedou evidenci poplatkových povinností, jejich úhrad nebo zániků a z toho vyplývajících přeplatků či nedoplatků. Při evidenci o soudních poplatcích soudy postupují podle zvláštního předpisu. 4c) V řízení ve věcech poplatků rozhoduje a postupuje soud podle občanského soudního řádu, jestliže tento zákon, popřípadě zvláštní předpis 4d) nestanoví jinak.
4c) § 62 zákona ČNR č. 337/1992 Sb.
4d) Zákon ČNR č. 337/1992 Sb. ".
21. V § 16 odst. 1 se vypouštějí slova "obecně závazným".
22. V § 16 odst. 2 se vypouští slovo "krajského". Poznámka č. 5) zní:
"5) § 65 zákona ČNR č. 337/1992 Sb. ".
23. V § 17 se slova "vybírané za úkony prokuratury" nahrazují slovy "vrácené z účtu soudu ".
24. Příloha k zákonu ČNR č. 549/1991 Sb., ve znění pozdějších předpisů, zní:
"PŘÍLOHA
K ZÁKONU ČNR
Č. 549/1991 SB.
SAZEBNÍK SOUDNÍCH POPLATKŮ
Poznámky k sazebníku: |
||||
Položka 1 |
||||
Návrh na zahájení občanského soudního řízení |
||||
a) z ceny předmětu řízení |
4 % |
|||
nejméně |
Kč 500,- |
|||
nejvýše |
Kč 500 000,- |
|||
b) nelze-li předmět řízení ocenit |
Kč 1000,- |
|||
Poznámky: 1. Za návrh na předběžné opatření se vybere poplatek podle písmene b)
této položky ve výši 50 %. |
||||
Položka 2 |
||||
Návrh na přikázání věci jinému soudu z důvodu vhodnosti |
Kč 300,- |
|||
Položka 3 |
||||
Návrh na uznání cizích rozhodnutí v manželských věcech a ve věcech zjištění nebo popření otcovství |
Kč 500,- |
|||
Položka 4 |
|
|||
Návrh na zahájení řízení |
|
|||
a) na ochranu osobnosti |
|
|||
- bez návrhu na náhradu nemajetkové újmy |
Kč 1000,- |
|||
- s návrhem na náhradu nemajetkové újmy |
Kč 4000,- |
|||
b) ve věcech podle zákona o periodickém tisku a ostatních informačních prostředcích |
Kč 2000,- |
|||
Položka 5 |
||||
a) Za schválený smír uzavřený ve smírčím řízení |
  |
|||
- z ceny předmětu smíru |
2 % |
|||
nejméně |
Kč 300,- |
|||
nejvýše |
Kč 20 000,- |
|||
- nelze-li předmět smíru ocenit |
Kč 500,- |
|||
b) Návrh na zrušení usnesení o schválení smíru |
Kč 500,- |
|||
Poznámky: |
||||
1. Návrh na smírčí řízení poplatku nepodléhá. |
||||
2. Za řízení ve věci samé se poplatek znovu neplatí, bylo-li na návrh zrušeno usnesení o schválení smíru. |
||||
Položka 6 |
||||
Návrh na povolení obnovy řízení |
Kč 500,- |
|||
Poznámka: Jestliže se v původním řízení nekonalo řízení odvolací nebo dovolací a v obnoveném řízení je podáváno odvolání či dovolání, platí se za odvolání nebo dovolání poplatek podle příslušné položky sazebníku. Za řízení ve věci samé se poplatek neplatí. |
||||
Položka 7 |
||||
Návrh na zrušení bezpodílového spoluvlastnictví manželů |
Kč 500,- |
|||
Položka 8 |
||||
a) Za vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví manželů,z ceny předmětu řízení |
3 % |
|||
nejméně |
Kč 1000,- |
|||
nejvýše |
Kč 200 000,- |
|||
b) Za odvolání proti rozhodnutí o vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví manželů |
Kč 1000,- |
|||
c) Za dovolání proti rozhodnutí o vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví manželů |
Kč 500,- |
|||
Položka 9 |
||||
a) Návrh na rozvod manželství |
Kč 600,- |
|||
b) Návrh na řízení o neplatnost manželství, návrh na určení, zda tu manželství je či není |
Kč 500,- |
|||
c) Návrh na určení nebo popření otcovství |
Kč 1000,- |
|||
Poznámka: |
|
|||
Za odvolání nebo dovolání jen proti výroku o úpravě poměrů manželů k nezletilým dětem z jejich manželství pro dobu po rozvodu, popřípadě proti výroku o výchově a výživě nezletilého dítěte ( § 113 o.s.ř.) se poplatek nevybere. |
||||
Položka 10 |
||||
Návrh na určení výživného |
1 % z navrhované částky |
|||
nejméně |
Kč 300,- |
|||
nejvíce |
Kč 10 000,- |
|||
Položka 11 |
||||
Za pomoc soudu před nařízením výkonu rozhodnutí |
Kč 200,- |
|||
Poznámka: |
||||
Poplatek podle této položky se nevybere, poskytuje-li soud pomoc před vymáháním výživného pro nezletilé děti. |
||||
Položka 12 |
||||
Návrh na zahájení řízení ve věcech obchodních |
  |
|||
a) z ceny předmětu řízení |
4% |
|||
nejméně |
Kč 500,- |
|||
nejvýše |
Kč 1 mil. |
|||
b) nelze-li předmět řízení ocenit |
Kč 5000,- |
|||
Poznámky: |
||||
1. Za návrh na předběžné opatření se vybere poplatek podle písmene b)
této položky ve výši 50 %. |
||||
Položka 13 |
||||
a) Návrh na zápis do obchodního rejstříku |
  |
|||
- zapisuje-li se vklad společníka nebo jmění |
0,5 % |
|||
nejméně |
Kč 3000,- |
|||
nejvýše |
Kč 20 000,- |
|||
- nezapisuje-li se vklad nebo jmění |
Kč 3000,- |
|||
b) Návrh na výmaz z obchodního rejstříku |
Kč 1000,- |
|||
c) Návrh na změnu zápisu v obchodním rejstříku |
Kč 500,- |
|||
d) Návrh na doplnění zápisu v obchodním rejstříku |
Kč 500,- |
|||
Poznámky: |
||||
1. Základem procentního poplatku podle písmene a) této položky je |
||||
2. Poplatek podle písmene c) této položky se vybere za každou skutečnost, která se mění v zápise v obchodním rejstříku, s výjimkou uvedenou v poznámce 3. |
||||
3. Za změnu zápisu výše jmění nebo vkladů se vybere poplatek podle písmene a) této položky. |
||||
4. Poplatek podle písmene d) této položky se vybere za doplnění každé skutečnosti do zápisu v obchodním rejstříku. |
||||
Položka 14 |
||||
Návrh na zahájení řízení ve věcech |
  |
|||
a) ochrany hospodářské soutěže nebo nekalé soutěže |
Kč 5000,- |
|||
b) práv k obchodnímu jménu, práv k ochranné známce nebo práv k označení původu |
Kč 5000,- |
|||
c) neplatnosti rozhodčích smluv nebo zrušení nálezů vydaných rozhodci na základě rozhodčí smlouvy |
Kč 5000,- |
|||
Položka 15 |
||||
a) Za konkurzní řízení |
1 % zpeněžené částkyz podstaty |
|||
nejméně |
Kč 1000,- |
|||
nejvýše |
Kč 500 000,- |
|||
b) Za konkurzní řízení ukončené nuceným vyrovnáním |
0,5 % z částky použité k uspokojení věřitelů |
|||
nejméně |
Kč 1000,- |
|||
nejvýše |
Kč 200 000,- |
|||
c) Za vyrovnací řízení |
0,25 % z částky použité k uspokojení věřitelů |
|||
nejméně |
Kč 500,- |
|||
nejvýše |
Kč 100 000,- |
|||
Poznámka: |
||||
Návrhy na zahájení řízení, která s konkurzním řízením souvisejí a nejsou uvedena v této položce, se zpoplatňují podle položky 12 sazebníku. Jde např. o řízení podle § 15 odst. 1 , § 19 odst. 2 , § 23 odst. 2 zákona č. 328/1991 Sb. , ve znění pozdějších předpisů. |
||||
Položka 16 |
||||
Za dožádání rozhodců v rozhodčím řízení v obchodním styku o provedení úkonu soudem nebo za návrh na předběžné opatření v tomto řízení |
  |
|||
a) z ceny předmětu řízení |
2 % |
|||
nejméně |
Kč 500,- |
|||
nejvýše |
Kč 20 000,- |
|||
b) nelze-li předmět řízení ocenit |
Kč 2000,- |
|||
Poznámka: |
||||
Za návrh na předběžné opatření v tomto řízení se vybere poplatek podle písmene b) této položky ve výši 50 %. |
||||
Položka 17 |
||||
Za žalobu nebo opravný prostředek proti rozhodnutí orgánu veřejné správy |
Kč 1000,- |
|||
Položka 18 |
||||
1. Návrh na nařízení výkonu rozhodnutí |
  |
|||
a) z ceny vymáhaného nároku |
2 % |
|||
nejméně |
Kč 300,- |
|||
nejvýše |
Kč 50 000,- |
|||
b) nelze-li vymáhaný nárok ocenit |
Kč 500,- |
|||
Poznámky: |
||||
1. Z návrhu na druhé a další nařízení výkonu rozhodnutí na základě téhož vykonatelného rozhodnutí proti témuž účastníku se zaplatí tři čtvrtiny příslušných poplatků. |
||||
2. Za návrhy na zastavení výkonu rozhodnutí nebo za jeho odklad a za odvolání nebo dovolání ve věci výkonu rozhodnutí se poplatek nevybere. |
||||
Položka 19 |
||||
Za sepsání návrhu na zahájení řízení do protokolu nebo za sepsání odvolání (protestu) proti rozhodnutí do protokolu |
  |
|||
a) z ceny předmětu řízení |
1 % |
|||
nejméně |
Kč 500,- |
|||
nejvýše |
Kč 5000,- |
|||
b) nelze-li předmět řízení ocenit |
Kč 500,- |
|||
Položka 20 |
||||
Za vystavení úředního vysvědčení o skutečnostech známých ze soudních spisů |
Kč 100,- |
|||
Poznámka: |
||||
Spisy vedenými soudem se rozumí i spisy bývalých státních notářství, státních arbitráží, vojenských soudů, Nejvyššího soudu ČSFR, bývalého Nejvyššího soudu, popřípadě dalších orgánů, jejichž spisy jsou uloženy u soudů České republiky. |
||||
Položka 21 |
||||
Za vyhotovení stejnopisu, opisu, kopie listin, protokolů, příloh, záznamu, rejstříku, evidencí, knih a jiných částí spisů vedených soudem včetně pořízených výpisů z nich |
  |
|||
a) v jazyce českém nebo slovenském |
  |
|||
- bez ověření za každou i započatou stránku |
Kč 50,- |
|||
- s ověřením za každou i započatou stránku |
Kč 70,- |
|||
b) v cizím jazyce |
|
|||
- bez ověření za každou i započatou stránku |
Kč 60,- |
|||
- s ověřením za každou i započatou stránku |
Kč 100,- |
|||
Poznámky: |
||||
1. Poplatku nepodléhá opis protokolu o jednání soudu vyhotovený průklepem bez záhlaví a bez ověření. |
||||
2. Za kopie pořízené na kopírovacích strojích se sníží poplatek o 50 %. |
||||
3. Poplatek podle této položky se vybere i za vyhotovení stejnopisů podání a jeho příloh soudem, byl-li k jejich předložení poplatník marně soudem vyzýván. |
||||
4. Spisy vedenými soudem se rozumí i spisy bývalých státních notářství, státních arbitráží, vojenských soudů, Nejvyššího soudu ČSFR, bývalého Nejvyššího soudu, popřípadě dalších orgánů, jejichž spisy jsou uloženy u soudů České republiky. |
||||
5. Na vyhotoveních podle této položky se vyznačí účel, k němuž budou použita, je-li uplatněno osvobození od poplatku podle § 11 zákona. |
||||
Položka 22 |
||||
Za ověření listiny |
  |
|||
- v českém nebo slovenském jazyce |
Kč 20,- |
|||
- v cizím jazyce |
Kč 50,- |
|||
Poznámky: |
||||
1. Poplatek se vybere za každou i započatou stránku, kterou soud ověřuje. |
||||
2. Listina v cizím jazyce je listina, na níž je alespoň část textu v cizím jazyce. |
||||
3. Za ověření listiny v cizím jazyce, který je pro osoby s povoleným trvalým pobytem na území České republiky mateřským jazykem, se vybere poplatek ve výši stanovené pro český nebo slovenský jazyk. |
||||
Položka 23 |
||||
Za ověření podpisu na listině nebo jejím stejnopisu za každý podpis |
Kč 30,- |
|||
Položka 24 |
||||
Za zaslání soudních spisů k jinému soudu, aby do nich žadatel nahlédl |
Kč 100,- |
|||
Poznámka: |
||||
Poplatek podle této položky se vybere, i když je žadatel poplatníkem za zahájené řízení. |
||||
Položka 25 |
||||
Návrh na přijetí movitých věcí do úschovy za účelem splnění závazku, z ceny věcí |
1 % |
|||
nejméně |
Kč 200,- |
|||
nejvýše |
Kč 3000,- |
|||
Položka 26 |
||||
Návrh na umoření listiny |
Kč 350,- |
|||
Položka 27 |
||||
a) Za jmenování soudním znalcem nebo tlumočníkem včetně zapsání do seznamu soudních znalců a tlumočníků |
Kč 300,- |
|||
b) Za rozšíření jmenování o každý další obor nebo jazyk |
Kč 100,- |
|||
c) Za oznámení údajů ze seznamu soudních znalců a tlumočníků |
Kč 50,- |
|||
Položka 28 |
||||
Za sepsání věcí soudním vykonavatelem |
Kč 500,-" |
Zákon České národní rady č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích, ve znění zákona č. 85/1994 Sb. a zákona č. 273/1994 Sb., se doplňuje takto:
Příloha k zákonu České národní rady č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích, ve znění zákona č. 85/1994 Sb., a zákona č. 273/1994 Sb., "Sazebník správních poplatků" se doplňuje takto:
1. V položce 2 se za písmeno b) připojuje nové písmeno c), které zní:
"c)
Za nahlédnutí do opisu z evidence
Rejstříků trestů Kč 50,-".
2. V položce 65 písmeno a) se za slova "nejméně Kč 10 000,-" připojují tato slova: "nejvýše Kč 1 mil .".
3. V položce 66 se doplňuje osvobození, které zní:
"Osvobození:
Od poplatku podle
písmene j)
této položky se osvobozuje Česká exportní banka, a. s.".
PŘECHODNÁ A ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ
Podle tohoto zákona se vybírají poplatky z poplatných úkonů navržených nebo zahájených za jeho účinnosti, a to včetně podaných odvolání nebo dovolání. Za poplatné úkony navržené nebo za řízení zahájená před účinností tohoto zákona se vybírají poplatky podle dosavadních předpisů, i když se stanou splatnými za účinnosti tohoto zákona.
Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu se zmocňuje, aby ve Sbírce zákonů vyhlásil úplné znění zákona České národní rady č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích, jak vyplývá z pozdějších předpisů.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. dubna 1995.
Uhde v. r. Havel v. r. Klaus v. r.